همه چیز در مورد تراکنش بیت کوین

تراکنش بیت کوین Transaction BTC به این معنی است که بیت کوین از یک آدرسی به آدرس دیگری بر روی بلاک چین اتفاق می افتد. به طور کامل یک تراکنش زمانی اتفاق می افتد که کاربر الف مقدار معینی بیت کوین را به کاربر ب انتقال دهد. در سیستم های مالی سنتی در هر تراکنش پول را از یک حساب برداشت کرده و به حساب دیگری منتقل می کند. در بلاک چین بیت کوین هیچ شکلی از حساب وجود ندارد، در مقابل این شبکه مدل (خروجی های خرج نشده تراکنش) یا UTXO استفاده می کند. در این مدل تراکنش های بیت کوین را نسبت به سیستم های مالی سنتی متکی به حساب ها، موجودی ها و اشخاص ثالث هستند که شفاف تر، کار آمد تر و قابل دسترسی می کند. اگر توجه داشته باشید UTXO همان طور که از نامش مشخص است خروجی یک تراکنش بیت کوین است. این خروجی ها تا وقتی که به عنوان یک خروجی خرج نشده تراکنش وجود خواهند داشت. نود های شبکه بیت کوین برای آن که بداند کدام کوین ها واقعی هستند و چه افرادی قابلیت استفاده از آن را دارند، مجموعه UTXO ها را بررسی می کنند. این روش باعث می شود تا بیت کوین مشکل دوباره خرج کردن (Double spending) را حل کند. تاریخچه هر UTXO را می توان تا یک یا چند خروجی از تراکنش های کوین بیس ( Coin base) نوع خاصی از تراکنش که به عنوان پاداش استخراج یک بلاک، بیت کوین ایجاد می کند ردیابی کرد. همه ی تراکنش های بیت کوین از سه بخش اصلی ورودی (Input)، خروجی (output) و مقدار بیت کوین (Amount) تشکیل شده است. اگر شما قصد دارید برای فردی 0.5 بیت کوین بفرستید باید پیامی را که حاوی ورودی، خروجی و مقدار 0.5 بیت کوین به وسیله ی کلید خصوصی خود آن را امضا کنید. پس از آن که این پیام به شبکه ارسال شد همان جایی که نود ها اعتبار تراکنش ها را تایید می کنند. آن ها وظیفه دارند تا بررسی کنند که کلید عمومی شما با کلید خصوصیتان مطابقت دارد و می تواند به ورودی دسترسی داشته باشد یا خیر. بعد از آن که تراکنش به یک نود ماینینگ ارسال می شود ماینر وظیفه دارد تا این تراکنش هایی را که دریافت می کند به ترتیب مرتب و آن ها را به بلاک چین اضافه کند. اگر چه ماینر بتواند بلاک بعدی را پیدا کند، تراکنش استخراج شده به یک بلاک تغییر ناپذیر در بلاک چین بیت کوین تبدیل می شوند. و در آخر بلاک جدید در میان شبکه توزیع شده و افراد کپی از آن را در نسخه بلاک چین خودشان قرار می دهند.

تراکنش بیت کوین

کارمزد تراکنش بیت کوین چقدر است؟

کارمزد تراکنش ها نشان می دهند که کاربر با چه مقدار سرعتی تراکنش در بلاک چین تایید می شود. وقتی یک ماینر بلاک جدید را در بلاک چین تایید می کند، تمام تراکنش هایی که در آن موجود است نیز تایید می شود. بعد از عبور از مرحله تایید بلاک جدید، ماینر کارمزد و پاداش مربوط به آن بلاک را دریافت می کند. هر تعداد کارمزد تراکنش که انجام می شود و کمک مالی به عنوان پاداش به ماینر داده می شود.

نرخ هش شبکه را هد هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) کاهش می دهد. در نتیجه کارمزد استخراج بلاک های جدید با کاهش نرخ هش افزایش می یابد ولی پاداش استخراج بلاک نیز کاهش می یابد. اعتبار سنجی بلاک های جدید به انرژی و کار محاسباتی زیادی نیاز دارد، ماینر ها تلاش می کند تا با افزایش کارمزد تراکنش ها، تایید بلاک های جدید ادامه دار باشد. برای اینکه امنیت شبکه حفظ شود، بنابراین کارمزد تراکنش ها نقش بسیار مهمی در این چرخه دارد.

تراکنش بیت کوین

چگونگی محاسبه تراکنش کارمزد ها

هر بلاک در شبکه بیت کوین 4 مگابایت داده را در خود می تواند جای دهد بنابراین تعداد تراکنش هایی که ممکن است در یک بلاک انجام شود محدود است برای اینکه شبکه بیت کوین بتواند تراکنش های بزرگتری انجام دهد به داده های بلاک بیشتری نیاز دارد. کارمزد ها در تراکنش های بزرگ تر به اساس هر بایت کارمزد دریافت می شود. هنگامی که از کیف پول بیت کوین برای ارسال کردن تراکنش هایتان استفاده می کنید معمولا شما حق انتخاب نرخ کارمزد بیت کوین را بر عهده دارید. کارمزد براساس ساتوشی به ازای هر واحد داده استفاده شده در بلاک چین توسط تراکنش شما، به اختصار Sats/vByte محاسبه می شود. کل هزینه پرداخت شده با ضرب کردن این نرخ در اندازه تراکنش شما انجام می شود. اگر بخواهید سرعت تراکنشتان افزایش یابد نرخ کارمزد نیز تغییر می یابد. ولی اگر عجله ای برای انجام تراکنش نداشته باشید، تراکنشتان به مدت یک روز یا یک هفته نهایی می شود. تراکنش زمانی در ممپول ( Mempool) قرار می گیرد که توسط یک کاربر آغاز شود. پس از تایید، تراکنش در بلاک گنجانده می شود و ماینر تصمیم گیرنده است تا ببیند که آیا تراکنش ها باید اعتبار سنجی و در یک بلوک گنجانده شوند یا خیر. به همین علت ماینر ابتدا به سراغ تراکنش هایی می رود که نرخ کارمزد آن نسبت به بقیه بالاتر است و سپس تراکنش هایی که در انتظار هستند را تایید می کند. بیشتر ماینر ها دنبال تراکنش هایی با کارمزد بالا هستند چرا که وقتی کارمزد تراکنش کاهش پیدا کند، هزینه های تراکنش نیز کاهش می یابد. کارمزد مبادله ها با یکی از این دو روش امکان پذیر است: کارمزد تعیین شده برای هر تراکنش و یا درصدی از حجم کل تراکنش در 30 روز گذشته.تراکنش ببت کوین

تراکنش بیت کوین چقدر زمان می برد؟

در شبکه بیت کوین معمولا برای تایید تراکنش های پرداخت 10 دقیقه طول می کشد. ولی به طور کلی مدت زمان تایید تراکنش بیت کوین در هر شبکه متفاوت است. وقتی حجم داده های شبکه پر شود، تراکنش های معوقه در ممپول قرار می گیرد. برای اینکه تراکنش‌ها سریع‌تر انجام شوند، کاربران باید کارمزد تراکنش‌های بیشتری بپردازند. هنگامی که میانگین هزینه تراکنش بیت کوین در‌آوریل 2021 به 58 دلار رسید، این مورد اتفاق افتاد! با این حال، در نوامبر 2021، میانگین هزینه تراکنش بیت کوین 57.97 درصد کاهش یافت و از 4.40 دلار به 1.80 دلار رسید. عوامل بسیاری برای این کاهش شناسایی  شده است.

تراکنش بیت کوین

<\div>

دیدگاهتان را بنویسید