تفاوت کیف پول حضانتی و غیر حضانتی در چیست؟

اگر تا کنون از بیت کوین و یا سایر ارزهای دیجیتال استفاده کرده باشید، حتما مطلع هستید که داشتن کیف پول ارز دیجیتال کاری ضروری است. بنابراین این حق شماست که در مورد نحوه عملکرد کیف پول های ارز دیجیتال و تفاوت های مهم ‌میان ارائه دهندگان کیف پول های حضانتی و غیر حضانتی مطلع باشید.

حتما تا کنون به این فکر افتاده اید که دارایی های کریپتویی شما کجا و چگونه ذخیره می شوند! کیف پول های مختلفی وجود دارد که شما می توانید برای ذخیره ارزهای دیجیتالتان از آن استفاده کنید. کیف پول ها را می توانیم به دو گروه کلی تقسیم کنیم: کیف پول های حضانتی (Custodial wallets) و کیف پول های غیر حضانتی (Non-custodial wallets).
کیف پول های حضانتی مانند بایننس کاستودی (Binance custody)، سرویس دهنده وظیفه دارد تا کلید خصوصی کیف پول شما را در اختیار داشته باشد و دارایی هایتان را به شکل امانت نگه دارد، مانند حساب شما در هر صرافی ارز دیجیتال که یک کیف پول حضانتی به شمار می رود. اما در عوض اگر از کیف پول های غیر حضانتی استفاده می کنید می توانید بر تمام دارایی هایتان مالکلیت کامل داشته باشید و آن ها را کنترل کنید. مانند متامسک (Meta Mask) و‌تراست والت (Trust wallet) که نمونه هایی از کیف پول های غیر حضانتی به شمار می روند. هر دو این کیف پول های کاستودیال و غیر کاستودیال دارای معایب و مزایای خاص خود هستند که در ادامه به آن ها نیز می پردازیم.

چگونگی کار کردن کیف پول های ارز دیجیتال

کیف پول های ارز دیجیتال ابزاری هستند که به کمک آن می توانیم با شبکه بلاک چین تعامل برقرار کنیم. به علاوه از آن می توانید برای ارسال و دریافت ارز های دیجیتال و دسترسی به برنامه های غیر متمرکز (dApps) استفاده کنید. اگر از نظر فنی به این کیف پول ها نگاه کنیم، باید بگوییم که در اصل این کیف پول های ارز دیجیتال واقعا دارایی های شما را ذخیره نمی کنند بلکه تمام اطلاعاتی را که برای استفاده از رمز ارزها نیاز دارید تولید می کنند.

هر یک کیف پول کریپتویی از دو جز اصلی تشکیل شده است: یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی. اگر فردی قصد داشته باشد تا به کیف شما ارز دیجیتال ارسال کند، باید به یکی از آدرس هایی که توسط کلید عمومی کیف پول شما ایجاد شده است، تراکنش خود را ارسال کند. وقتی که شما بتوانید آدرس کلید عمومی و کیف پول خودتان را با دیگران به اشتراک بگذارید بنابراین در اصطلاح به آن عمومی گویند. اما در عوض باید کلید خصوصیتان را به عنوان یک رمز عبور محرمانه در نظر بگیرید که دسترسی شما را به دارایی هایتان فراهم می کند. تا زمانی که از کلید خصوصی خود به طور ایمن نگهداری کنید، می توانید با استفاده از هر دستگاهی به دارایی های رمز نگاری شده خود دسترسی داشته باشید. هرچند که رمز ارز ها ماهیتی دیجیتالی دارند، ولی کیف پول های ارز دیجیتال که کلید خصوصی و عمومی شما را در نزد خود نگه می دارد، می توانند به شکل های مختلفی وجود داشته باشند. برای راحتی کار می توانید کلید های عمومی و خصوصی تان را در یک‌کاغذ چاپ کنید و با استفاده از نرم افزار کیف پول به آن دسترسی پیدا کنید و یا دارایی هایتان را به صورت آنلاین در کیف پول های سخت افزاری ذخیره نمایید. برخی از انواع کیف پول ها به شما امکان می دهد تا NFT های خود را ذخیره و انتقال دهید، توکن های غیر قابل تعویضی که بر روی بلاک چین عرضه می شوند این امکان را می دهند. ولی اگر از تمام این مبحث صرف نظر کنیم باید بگوییم که شما همیشه یک کیف پول کریپتو حضانتی و یک غیر حضانتی در نزد خود دارید.

 کیف پول حضانتی و غیر حضانتی

کیف پول حضانتی چیست؟

این کیف پول همان طور که از نامش پیداست، یک کیف پولی است که از دارایی شما تحت حضانت خود نگهداری می کند. این بدان معناست که کلید های خصوصی شما توسط شخص دیگری اما به نمایندگی از خودتان نگهداری و مدیریت می شود. به طور کامل یعنی شما کنترل کامل بر دارایی های خود و یا توانایی امضا را نخواهید داشت. ولی با تمام این خصوصیات استفاده از این کیف پول حضانتی لزوما چیز بدی نیست.

در ابتدای ظهور بیت کوین، همه کاربران مجبورند تا کیف پول و کلید خصوصی خود را ایجاد و مدیریت کنند هرچند که این کار مزایای زیادی دارد اما این روش برای افراد تازه کار تجربه ای ناخوشایند و خطرناک بوده چرا که اگر کلید های خصوصی شان گم یا هک می شد آن ها دیگر هیچ دسترسی به دارایی های دیجیتال خود نخواهند داشت. گزارش های تحلیلی از شبکه بلاک چین نشان دهنده ی آن است که بیش از 3 میلیون بیت کوین ممکن است برای همیشه از بین رفته باشد.

کیف پول غیر حضانتی چیست؟

این کیف پول مناسب برای افرادی است که قصد دارند به طور کامل بر دارایی هایشان مدیریت داشته باشند. در این نوع کیف پول فقط توسط صاحب اصلی کیف پول نگهداری و مدیریت می شود. در این کیف پول می توانید ارز های دیجیتال را به طور مستقیم و بدون واسطه از کیف پول خود استفاده کنید. این یک انتخاب عالی است برای معامله گران و سرمایه گذاران با تجربه چرا که می دانند چگونه کلید های خصوصی و عبارات اولیه را مدیریت و محافظت کنند. وقتی با یک صرافی غیر متمرکز (DEX) یا برنامه غیر متمرکز سرو کار دارید، به یک کیف پول غیر متمرکز(DAPP) نیازمند هستید. تمام این صرافی های محبوب به کیف پول های غیر متمرکز نیاز دارند. پنکیک سواپ، یونی سواپ، سوشی سواپ و کوئیک سوا.

 کیف پول حضانتی و غیر حضانتی

مقایسه کیف پول های حضانتی و غیر حضانتی

در کیف پول های حضانتی مالکیت کلید خصوصی توسط شخص ثالث است اما در کیف پول های غیر حضانتی خود فرد مالکیت کلید خصوصی کیف پول را بر عهده دارد. کارمزد کیف پول های حضانتی معمولا بالاتر است ولی در کیف پول های غیر حضانتی میزان کارمز پایین تر است. امنیت در کیف پول های حضانتی معمولا پایین تر و در کیف پول های غیر حضانتی امنیت بالاتر است. کیف پول های حضانتی KYC دارند ولی کیف پول های غیر حضانتی ندارند.

مزایا و معایب کیف پول امانی

مهم ترین معایب کیف پول های امانی همان طور که بالا گفته شد این است که باید کلید های خصوصی و دارایی هایتان را به شخص ثالث بسپارید.

از مهم ترین مزیت آن می توان در آرامش و آسایش بودن خاطر اشاره کرد که نیازی نیست نگران گم شدن کلید خصوصی خود باشید چرا که در صورت بروز هرگونه مشکل باید با پشتیبانی مشتری تماس حاصل فرمایید.

مزایا و معایب کیف پول غیر امانی

بر خلاف کیف پول های امانی، اختیار دارایی هایتان به طور کامل بر عهده خودتان است و هیچ شخص دیگری آن را مدیریت نمی کند و شما کنترل کامل بر داراییهای خود دارید و می توانید به عنوان بانک خود عمل کنید و از دیگز مزیت ها می توان به منتظر نماندن برای تایید ترانش ها توسط نهادی نیز اشاره کرد.

از معایب آن می توان در دسترس نبودن کیف پول های غیر حضانتی اشاره داشت. این کیف پول ها کاربر پسند نیستند بنابراین از این کیف پول سرمایه گذاران تازه وارد کمتر استفاده می کنند.

مزایا و معایب کیف پول

<\div>

دیدگاهتان را بنویسید