مقایسه توکن و کوین ارز دیجیتال

به طور کلی می توان در مورد تفاوت کوین و توکن های موجود گفت که کوین ها روی بستر بلاک چین و یا شبکه اختصاصی مربوط به خودشان کار می کنند. ولی توکن ها دسته ای از ارز های دیجیتال هستند که بلاک چین اختصاصی ندارند و بر روی بستر بلاک چین یک کوین دیگر کار می کنند. برای اینکه بهتر متوجه این موضوع و توضیح شوید در ادامه به شما نیز در این باره و مزیت این دو به طور کامل توضیح خواهیم داد.

کوین چیست؟

در بازار رمز ارز ها بین تریدر های فعال گاهی اصطلاح هایی باب می شود و شما را دچار اشتباه می کند. به عنوان مثال: عبارت توکن سوزی بایننس برای خارج کردن BNB coin از سیستم بایننس است که همه ی آن ها کوین هستند و اصلا هیچ ارتباطی به توکن ها ندارند. تفاوت کوین و توکن ها در داشتن و نداشتن بلاک چین مستقل آن است. کوین هایی که در بازار کریپتو کارنسی وجود دارند روی بستر اختصاصی خودشان در حال فعالیت هستند. این در حالی است که توکن ها روی بستر بلاک چین کوین های میزبان فعالیت می کنند.

اگر از سایت های بانکی تا کنون استفاده کرده باشید متوجه می شوید که هر بانک چون اطلاعات مهم و شخصی دارد از سرور های شخصی استفاده می کند. بانک ها نیز باید کنترل خاصی نسبت به اطلاعات شخصی افراد داشته باشند تا بتوانند تا حد امکان از این اطلاعات محافظت کنند، به همین علت آن ها از دیتاسنتر های اختصاصی که در شهر های مختلف راه اندازی کرده اند استفاده می کنند. از سوی دیگر سایت های دیگر مثل سایت های موزیک چون اطلاعات ضروری و محرمانه ای ندارند، هیچ ضرورتی برای خرید و راه اندازی دیتاسنتر نمی بینند. آن ها به جای صرف کردن هزینه های سنگین برای راه اندازی سرور شخصی و نصب دیتاسنتر، خدمات را از شرکت هاستینگ دریافت می کنند. تمام این سایت ها به صورت ماهانه، هزینه های خدمات این بستر ها را به شرکت هاستینگ پرداخت می کنند.

کوین چیست

مقایسه توکن و کوین با چندین مثال ساده

یک مثال ساده دیگر: فرض کنید یک زوج جوان برای شروع زندگی سرمایه های اولیه موجود برای خرید خانه را ندارند. آن ها مجبورند برای شروع زندگیشان یک خانه را از صاحب خانه اجاره کنند و به صورت ماهانه اجاره خانه را به صاحب خانه بپردازند. آن ها زمانی می توانند صاحب خانه شوند که درآمد آن ها به حدی برسد که اعتبار مالی آن دو به اندازه خرید یک خانه شود و در بین خود احساس کنند که توان خرید خانه را دارند. اغلب توکن ها وقتی با واکنش خوبی از سوی کاربران مواجه می شوند، مقدمات تبدیل شدن به کوین را مهیا می کنند. زمانی که صحبت از پول و سرمایه مردم می شود امنیت مهم ترین اولویت است. توکن ها هم مانند کوین ها دارایی های مهمی محسوب می شوند. از سوی دیگر شاید تیم توسعه دهنده یک توکن، سرمایه های اولیه برای راه اندازی دیتاسنتر های مختلف را داشته باشد اما ترجیح می دهد در ابتدا از بستر بلاک چین یک کوین کار کند. این نوع مثال تا حد زیادی مفهوم را می رساند.

توکن چیست؟

در حال حاظر 9000 ارز دیجیتال در بازار کریپتو وجود دارد. از این تعداد 80 درصد را توکن ها تشکیل می دهند. همان طور که گفته شد و شما متوجه شدید تعداد توکن ها نسبت به کوین ها بیشتر است. چند دلیلی برای این کار وجود دارد از جمله هزینه، سادگی ایجاد توکن نسبت به کوین و زمان است.

توکن چیست

هزینه

همان طور که قبلا توضیح دادیم هزینه های راه اندازی یک شبکه بلاک چین با احتساب هزینه ها به مراتب بیشتر از هزینه اجاره توکن آن است. برای درک بهتر همان مثال هزینه خرید یک خانه و هزینه اجاره آن را بررسی کنید.

سادگی ایجاد توکن نسبت به کوین

برای اینکه یک توکن ایجاد شود باید مراحل بسیار پیچیده ای طی شود. راه اندازی کردن یک پلتفرم در سیستم بلاک چین پیچیدگی خاص خود را دارد و نیازمند یک تخصص بالا است. این در حالی است که برای ایجاد یک توکن تمام این مراحل کار بسیار راحتی است.

زمان

کوین ها و توکن ها توسط شخص هایی تشکیل می شوند که به اصطلاح به آن ها تیم توسعه دهنده می گویند. یکی از مهم ترین علت هایی که این تیم ها توکن را به کوین ترجیح می دهند صرفه جویی در زمان است. برای فردی که اطلاعات و دانش بالا و کافی داشته باشد و به زبان های برنامه نویسی مطرح در زمینه های کریپتو کارنسی ها مثل سالیدیتی آشنا باشند ساختن یک توکن برایشان یک کار راحت و در عرض چند دقیقه یا چند ساعت امکان پذیر است. اما راه اندازی یک پلتفرم در بلاک چین به این سرعت ممکن نخواهد بود.

راه های تشخیص توکن از کوین

توجه مردم جهان نسبت به ارز های دیجیتال در مقایسه با گذشته بیشتر از قبل شده است و سرمایه گذاران از این بازار استقبال زیادی می کنند اما چون ارزهای دیجیتال تنوع زیادی دارد باعث سردرگم شدن افراد می شود. تریدر ها معتقدند تفاوت های بین کوین و توکن باعث شده تا آن ها در تصمیم گیری هایشان تردید کنند و مزیت ها و معایب های مورد نظر را در نظر بگیرند. ولی از نظر سایر کاربران توکن ها و کوین ها ارجحیت خاصی نسبت به هم ندارند به طور کلی یکی از مهم ترین دغدغه های کاربران تشخیص این دو از هم است.

برای آن که متوجه شوید که ارز دیجیتال مورد ارز دیجیتال مورد نظرتان از نوع توکن است یا کوین باید به سایت Coin market cap مراجعه کنید و در قسمت سرچ ارز دیجیتال مورد نظر را بررسی کنید. بعد از کلیلک روی ارز، در قسمت مشخص شده می توانید مشاهده کنید که در آن بخش عبارت کوین ثبت شده یا توکن.

با بررسی های بیستر در این سایت متوجه خواهید شد که بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین، لایت کوین کش، سولانا، دوج کوین و بسیاری از ارز های دیگر در بازار جز کوین ها می شود و از سوی دیگر تتر، یواس دی کوین، یونی سواپ، چین لینک، شیبا و بت هم جز دسته های توکن ها هستند.

توکن یا کوین

کاربرد توکن در بازار ارز های دیجیتال

توکن ها در بازار ارز های دیجیتال بسیار کارآمد هستند. به زودی این ارزها در زندگی روزمره بیشتر از قبل وجود خواهد داشت. به این صورت که شما برای استفاده از مترو و اتوبوس از بلیط های الکترونیکی و کاغذی خاصی استفاده خواهید کرد. برای استفاده از هر کالا و خدماتی باید بلیط و هزینه ی مورد قبول آن سازمان، شرکت و رستوران و …. را بپردازید. به این زودی این ارزها جایگزین روش های سنتی خواهند شد. هر سازمان با راه اندازی توکن مربوط به خودش می تواند به صورت یکپارچه سیستم از کالا، امکانات و خدمات استفاده کند‌.

 

<\div>

دیدگاهتان را بنویسید