سرعت گردش پول یا Velocity چیست؟

صد ها معیار در جامعه وجود دارد که اقتصاددانان و سرمایه گذاران برای سنجش سلامت اقتصاد یک جامعه از آن استفاده می کنند. اما هیچ یک از آن ها به اندازه سرعت گردش پول یا Velocity شناخته شده نیست. تعداد دفعاتی را که واحد پول برای خرید کالا و خدمات در یک زمان معین و مشخص توسط مصرف کنندگان و کسب و کارها استفاده می شود با سرعت گردش پول محاسبه می شود. به طور کلی مجموعه مقدار خرج کردن پول توسط مصرف کنندگان و کسب و کارها در یک اقتصاد است. سرعت گردش پول در طول زمان به عوامل مختلفی بستگی دارد. سرعت پول معمولا به عنوان نسبت تولید ناخالص داخلی (GDP) به عرضه پول M1 یا M2 یک کشور را اندازه گیری می شود. لذا اگر سرعت گردش پول در حال افزایش باشد، معاملات نیز بین افراد بیشتر اتفاق می افتد.

سرعت گردش پول یا Velocity چیست؟

یکی از مهم ترین واحد اندازه گیری نرخ، ولوسیتی است که اقتصاددانان و سرمایه گذاران برای سنجش سلامت اقتصاد در یک جامعه از آن استفاده می کنند. وقتی سرعت گردش پول بالا است به این معنی است که اقتصاد سالم و در حال گسترش است ولی اگر سرعت گردش پول پایین باشد نشان از رکود اقتصادی است. همان طور که در مطلب بالا به آن اشاره شد، Velocity میزان نرخ استفاده از پول را اندازه گیری می کند و همین امر باعث می شود تا به یک اقتصاد کمک به سزایی شود. هرچند که این موضوع یک شاخص کلیدی نیست اما در کنار شاخص های دیگر، مثل تولید ناخالص داخلی( GDP)، بیکاری و تورم می تواند در تعیین سلامت اقتصاد تاثیر بگذارد.

اقتصادی که سرعت پول بالاتری نسبت به سایر اقتصاد ها داشته باشد یعنی توانسته توسعه یافته تر از سایرین باشد. سرعت گردش پول با چرخه های تجاری نوسان می کند، به طور واضح یعنی هنگامی که اقتصاد در گردش باشد مصرف کنندگان و کسب و کارها بیشتر تمایل به خرج کردن پول دارند که همین امر باعث افزایش سرعت پول می شود. ولی زمانی که اقتصاد دچار رکود شود، تمایل کسب و کارها و مصرف کنندگان به خرج کردن کمتر می شود و در نتیجه سرعت گردش پول کاهش می یابد.

سرعت گردش پول یا Velocity

M1 چیست؟

در اقتصاد آمریکا، برای تعریف دقیق تر برای عرضه پول که شامل سکه و ارزهای در گردش است از M1 استفاده می شود. این سکه ها و ارزها توسط خزانه داری و بانک فدرال رزرو آن کشور نگهداری نمی شود و آن ها در چرخه اقتصاد وجود دارند. نزدیک‌ترین چیزی که با ارز مرتبط است، واریزهای قابل بررسی، که با واریزهای تقاضا نیز شناخته می‌شوند، هستند.

M2 چیست؟

در مقیاس های بزرگ تر پول M2، شامل تمام اجزاء M1 به علاوه دیگر انواع واریزهاست. به عنوان مثال M2 شامل پس اندازهای بانکی در حساب‌هایی است که شما نمی‌توانید در آن مستقیما چک ارائه کنید، در عوض به راحتی می توانید از طریق خودپرداز و یا بانک پول خود را برداشت کنید.

فرمول محاسباتی سرعت گردش پول

برای محاسبه مقیاس های بزرگ مثل گردش پول بین جمعیت یک کشور از شاخص Velocity استفاده می شود.

سرعت گردش پول = تولید ناخالص داخلی (GDP) / عرضه پول

همان طور که از نامش مشخص است عرضه پول یک معیار مشخص است، اما تولید ناخالص داخلی(GDP) نشان می دهد تا مقدار کل خدمات و محصولات در اقتصاد یک کشور چگونه است.

سرعت گردش توکن

سرعت گردش پول در حوزه ی ارز های دیجیتال نیز قابل محاسبه هستند. سرعت گردش توکن یک جنبه ی کلیدی محسوب می شود که در آینده روی ارزش توکن تاثیر گذار خواهد بود. هر چه سرعت گردش کوین و یا توکن بالاتر باشد، نشان دهنده ی این است که افراد آن پروژه را بیشتر خرید و فروش می کنند. اما به صورت دقیق باید از فرمول محاسباتی استفاده کنیم تا ببینیم افزایش سرعت توکن چه تاثیری روی ارزش آن خواهد داشت.

سرعت گردش توکن

راه های کاهش سرعت گردش توکن

روش های مختلف بسیاری برای کاهش سرعت گردش پول وجود دارد که از آن ها می توان به، 1- استفاده از مکانیزم تقسیم سود 2- استفاده از مکانیزم سوزاندن و تولید متعادل توکن ها 3- تبدیل شدن به توکنی برای ذخیره ارزش 4- گیمیفیکیشن برای تشویق هولد کردن 5- استکینگ و سهام گذاری در پروتکل ها برای قفل کردن دارایی، اشاره کرد که در ادامه یکایک آن ها را به صورت مختصر توضیح خواهیم داد :

1. استفاده از مکانیزم تقسیم سود (سوزاندن یا بازخرید)

از این روش می توان به عنوان یک طرح تشویقی استفاده کرد به این منظور زمانی که قیمت ها به شدت کاهش پیدا کند، سود توکن افزایش می یابد تا کاربران بتوانند برای دریافت سود مجدد توکن را خرید و نگهداری کنند. نهایت این کار باعث افزایش قیمت ها و کاهش سرعت گردش توکن می شود.

2. استفاده از مکانیزم سوزاندن و تولید متعادل توکن‌ها

این روش را می توان یک مسئله ی ضد تورمی توکن ها دانست چرا که بین کاربرد پروتکل و قیمت توکن رابطه خطی باید ایجاد شود. یعنی اگر یک پروتکل در زمان معین مقدار توکن بیشتری را نسبت به ماه قبل تولید کند، ممکن است چون پروتکل ها کشش این کار را ندارند قیمت ها افزایش پیدا کند.

3. تبدیل شدن به توکنی برای ذخیره ارزش

این روش چون به قابلیت فنی و پذیرش بازار توکن مربوط می شود بنابراین می تواند یک کار تقریبا دشوار و سختی باشد. معامله گران و سرمایه گذاران به یک توکن به عنوان ذخیره ارزش اعتقاد دارند، پس می تواند احتمال اینکه توکن های خود را به جای فروش هولد کنند بسیار زیاد باشد. یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود تا افراد هولد کنند همان انتظار افزایش قیمت آن است. این موضوع باعث کاهش سرعت گردش توکن و افزایش قیمت می شود.

4. گیمیفیکیشن برای تشویق هولد کردن

یک روش بازی گونه ای است که کاربران را تشویق می کند تا توکن های مربوط را هولد کنند. به عنوان مثال سازنده توکن می گوید اگر شما ارز دیجیتال را به مدت چند ماه نگهداری کنید، مقدار معینی توکن از من پاداش خواهید گرفت.

5. استکینگ و سهام‌گذاری در پروتکل‌ها برای قفل کردن دارایی

زمانی که دارایی های کاربران در پلتفرم ها قفل شود، عملیات برداشتی از سوی آن ها انجام نخواهد گرفت که در آخر این موضوع باعث کاهش سرعت گردش پول و افزایش قیمت می شود.

سرعت گردش توکن

<\div>

دیدگاهتان را بنویسید