معرفی ماینر های ارز دیجیتال

دستگاه ماینر و ماینینگ یکی از مهم ترین ابزار های مورد استفاده در بازار کریپتوکارنسی است. همان طور که این روز ها شنیده اید ارز های دیجیتال در بین مردم با محبوبیت و استقبال فراوانی روبه رو شده است و آن را به عنوان سودآورترین ارز دیجیتال قبول دارند به همین علت صنعت استخراج آن هم روز به روز بیشتر و بزرگتر از ارزهای دیجیتال دیگر است. اهمیت بیت کوین برای بسیاری از مردم واضح و قابل درک است و جز داغ ترین خبر ها در این روزا مخصوصا ما ایرانیان، همان دستگاه های استخراج کننده یا ماینر ها هستند.

آشنایی با مفهوم ماینینگ

امکان دارد بین دوستان یا آشنایانتان کسی به شما پیشنهاد راه اندازی مزرعه استخراج بیت کوین و یا نصب این دستگاه های ماینر را داده باشند. تجربه های افراد در گذشته نشان داده که در  این مشارکت ها نمی توان به سود آوری رسید، مگر اینکه اطلاعات بالایی داشته باشید و یا علم مربوط به ارز های دیجیتال و کمی تجربه در نحوه کار با دستگاه را بلد باشید. شناخت از این دستگاه های ماینر یکی از مهم ترین قدم ها برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال است.

 ماینر های ارز دیجیتال

ماینر چیست؟

به سنگ های قدیمی یا مصالح ارزشمند در زبان انگلیسی به آن ماین (Mine) گفته می شود. و به کسی که آن را استخراج می کند ماینر (Miner) می گویند. چون بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال با ارزش هستند بنابراین آن ها را به طلا تشبیه می کنند. به طور کلی به انرژی که بتواند این ارز ها را استخراج کند ماینر می گویند. بیت کوین همانند طلا کمیاب است همین موضوع آن را با ارزش می کند همان طور که طلا روی کره ی زمین فلزی کمیاب است. به طور مثال از بیت کوین در بیشترین حالت ممکن 21 میلیون از آن وجود دارد و بعد از استخراج آخرین بیت کوین، همان تعداد در بین معامله گران مبادله می شود.

برای استخراج ارزهای دیجیتال به قدرت پردازش بالایی نیاز دارید بنابراین نمی توانید از لب تاپ یا رایانه شخصی خودتان برای این کار استفاده کنید. دستگاه های ماینر بعد از متصل شدن به برق و اینترنت شروع به فعالیت در شبکه می کند و در ازای این فعالیت پاداش دریافت می کند. یکی از سیاست های مهم در تولید ارزهای دیجیتال ارزشمند، مخصوصا بیت کوین، عدم توانایی افراد در تولید آن به صورت انبوه است.

چون این کار پیچیدگی خاصی دارد و توان بالای پردازشی نیاز است، بنابراین ارز دیجیتال را می توان با چند سخت افزار کامپیوتری استخراج کرد و بنا به کیفیت قطعات به کار رفته در آن، میزان استخراج در هر دستگاه متفاوت است. به طور کلی برای استخراج پول های غیر متمرکز به یکی از این چهار سخت افزار نیاز دارید.

  • مدار مجتمع دیجیتال برنامه پذیر FPGA  (field programmable gate array)
  • مدارهای مجتمع با کاربرد خاص ASIC (Application Specific Integrated Circuits)
  • پردازنده گرافیکی GPU (Graphics processing unit)
  • پردازنده مرکزی CPU (Central processing unit)

هش ریت یا توانایی پردازش آن

اولین چیزی که بر قیمت دستگاه تاثیر دارد، توانایی آن برای انجام پردازش است که به آن قدرت هش ماینر یا هشت ریت می گویند. هرچقدر این هش ریت ها بالاتر باشند توانایی پردازش دستگاه هم افزایش می یابد بنابراین سرعت استخراج بیشتر می شود.

هش ریت

انواع دستگاه های ماینر

با توجه به ساختاری که دارند این دستگاه ها به چهار نوع کلی تقسیم می شوند که امروزه بیشترین کاربرد در استخراج ارز دیجیتال، مخصوص ماینر های ایسیک است. با توجه به استقبال فراوانی که ماینر های ایسیک می شود، اما باز هم افراد بسیاری از سایر ماینر ها استفاده می کنند. در ادامه به صورت مختصر در مورد ماینر ها توضیح خواهیم داد.

مدار مجتمع دیجیتال برنامه پذیر یا FPGA  (field programmable gate array)

با وسعت گرفتن شبکه، بازدهی استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مهم به قدری کاهش پیدا کرد که حتی سود آن ها نمی توانست هزینه برق مصرفی ماینر را واریز کند. بنابراین سازندگان به فکر افتادند و دست به طراحی یک ماینر جدید تا با میزان برق پایین و بازدهی بیشتر، تولید کنند. راه اندازی این دستگاه جدید باعث به وجود آمدن انقلابی در استخراج بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال شد چرا که وقتی از یک ماینر GPU با قدرت هش 700 مگا هش ثانیه به 480 وات توان الکتریکی نیاز داشتیم، با به وجود آمدن ماینر FPGA با قدرت 826 مگا هش ثانیه به فقط 80 وات توان نیاز است. پس از تولید شدن ماینر های FPGA  به سرعت اولین مزرعه استخراج بیت کوین شکل گرفت.

پردازنده های گرافیکی یا GPU (Graphics processing unit)

با توجه به این که بسیاری از افراد برای استخراج ارزهای دیجیتال از دستگاه های ایسیک استفاده می کنند اما همچنان برای استخراج بسیاری از آلت کوین ها ( ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین) از کارت گرافیگ GPU استفاده می شود. ماینر تمام محاسباتش را از روش آزمون و خطا انجام می دهد به همین دلیل از توان محاسباتی بالای کارت گرافیک همچنان استفاده می کنند. امروزه برای استخراج برخی از ارزهای دیجیتال همانند اتریوم از ماینر های فعال با GPU اسفاده می کنند. ایران بیشترین مقدار استفاده از ماین های متعلق به ماینر های کارت گرافیک یا همان ریگ ها را دارند. اما چون به دلیل بالا رفتن هش ریت برای استخراج بیت کوین، دیگر استخراج آن با کارت گرافیک مقرون به صرفه نیست.

پردازنده ی مرکزی یا CPU (Central processing unit)

در سال 2009 و 2010 یک پدیده ی کاملا عادی رخ داد، آن هم استخراج کردن بیت کوین توسط مردم عادی به وسیله ی رایانه های عادی بود. شاید باور این مطلب کمی برایتان دشوار باشد که یک نفر با رایانه شخصی خود بتواند صد ها بیت کوین را استخراج کند. اما با گذشت زمان و با توجه به استقبال مردم افراد از بیت کوین، این شبکه بسیار گسترش یافت. در ادامه ی گسترش شبکه، هش شبکه هم نیز تا حدودی زیاد شد بنابراین استخراج این رمز ارزها با همان امکانات قبلی کاری غیر ممکن شد. امروزه در ماینر ها از CPU استفاده می شود چرا که وجود آن قطعه در بورد اصلی کاری بسیار ضروری است. البته ناگفته نماند که در ماینر های جدید نیاز به CPU نیست زیرا تمرکز پردازش ها روی CPU نیست و وظیفه ی آن در ماینر های جدید، پردازش اطلاعات پایه و ایجاد ارتباط بین قطعات مختلف ماینر است.

مدار مجتمع دیجیتال برنامه پذیر یا FPGA  (field programmable gate array)

با توجه به روحیه ی جاه طلبی که انسان ها دارند، مردم همیشه دنبال پیشرفت هستند و همین باعث ترقی آن ها می شود. بساری از افراد تصور می کنند که آخرین نوع دستگاه ماینر نسخه ی FPGA آن است اما با به وجود آمدن ASIC تصور همه ی آن ها نسبت به نظرشان عوض شد. تمام دستگاه هایی که در مطلب بالا به آن اشاره شد در کنار وظیفه ی اصلی شان هدف استخراج ارز دیجیتال داشتند اما هدف از تولید این دستگاه، نشان دادن دستگاهی بود که به صورت تخصصی روی استخراج ارز دیجیتال کار می کند. هش ریت این دستگاه نسبت به دستگاه های دیگر بالا است. اما چون هزینه ی تولید و میزان مصرف آن نسبت به دستگاه GPU بالا است و تراشه هایی که در آن دستگاه استفاده می شود هزینه تولید بسیاری دارد به همین علت برای تولید کنندگان مقرون به صرفه نیست.

ماینر

<\div>

دیدگاهتان را بنویسید