چند ارز دیجیتال دوستدار محیط زیست

بسیاری از مردم نسبت به ارز های دیجیتال که مصرف انرژی بالایی دارند انتقاد می کنند. مثلا برای تامین انرژی یک تراکنش بیت کوین 2264 کیلو وات ساعت برق مصرف می شود که این رقم، رقم بسیار بالایی است. البته این مشکل فقط برای ارز بیت کوین نیست سایر ارز های دیجیتال که از مکانیزم اجماع اثبات کار (Pow) استفاده می کنند، هم با این مشکل مصرف بالای انرژی روبه رو هستند. در چندین سال های اخیر به تعداد سرمایه گذاران و شرکت هایی که دوستدار محیط زیست هستند افزوده شده است. این شرکت ها بر اصول زیست محیطی، اجتماعی و حاکمیتی (ESG) به ویژه بخش زیست محیطی تاکید می کنند.

حذف پول های کاغذی و فلزی به معنی حفاظت از درخت ها و گیاهان و.. است که کریپتو از جنبه هایی می تواند در این موضوع موفق باشد. هرچند تامین انرژی لازم برای تولید کوین های جدید باعث معیوب شدن بخشی از چرخه تولید می شود . و در نهایت کریپتو همچنان برای طبیعت خطرناک است. با به وجود آمدن این مشکل توسعه دهندگان و سازندگان ارز های دیجیتال تلاش می کنند تا این مشکل را حل کنند. که توسعه و معرفی ارز های دوستدار محیط زیست بهترین روش برای این کار است.

 ارز دیجیتال دوستدار محیط زیست

رمز ارز های سبز یا ارز های دیجیتال eco چیست؟

ماهیت غیر متمرکز کریپتو وظیفه دارد که هر تراکنشی در بلاک چین ثبت می شود در ده ها هزار کامپیوتر توزیع و پردازش کند در نتیجه این کار انرژی قابل توجهی برای هر تراکنش مصرف می شود. استخراج ارز های دیجیتال با توجه به پیچیدگی هایی که دارد انرژی بسیار بالایی مصرف می کند، البته راه هایی برای کاهش این مشکل وجود دارد مثل استقرار مزارع کامپیوتری در مکان های سرد که گرمای آزاد شده را می توان کم کرد. افرادی که به کریپتو علاقه دارند و در عین حال دوستدار محیط زیست هستند، هنوز نگرانی های خود را دارند و به دنبال گسترش ارز های دیجیتال دوستدار محیط زیست هستند. تقریبا بخش زیادی از ارز های رمز نگاری شده از طریق استخراج به دست می آید و این همان موضوعی است که ارز های دیجیتال دوستدار محیط زیست می خواهند از این روش صرف نظر کنند. رمز ارز های سبز باید یکپارچگی بلاک چین را حفظ کند و در عین کارآمدی بودن، تولید آلودگی زیست محیطی را به حداقل برساند.

رمز ارز های سبز یا ارز های دیجیتال eco

چگونگی اندازه گیری تاثیر زیست محیطی ارز های دیجیتال

برای تجزیه و تحلیل کردن و اندازه گیری انرژی یک ارز دیجیتال خاص، لازم است تا مراحل ایجاد و نگهداری بلوک های اطلاعاتی آن ارز مورد بررسی قرار گیرد. برای اندازه گیری انرژی مصرفی در هر تراکنش باید تایید تراکنش، اثبات کار، آماده سازی ورودی و خروجی ها، اعتبار سنجی آدرس دریافت، همگام سازی حساب و اعتبار سنجی در نظر گرفته شود. یکی از روش های اندازه گیری مصرف انرژی روش کیلو وات ساعت به ازای هر تراکنش است.

اندازه گیری تاثیر زیست محیطی ارز های دیجیتال

ارتباط قیمت ارز های دیجیتال و آلودگی زیست محیطی

با سقوط ارزش بازار قیمت بیت کویت، اتریوم یا هر ارز دیگر باعث کاهش سرعت استخراج کنندگان و یا خاموش کردن دستگاه های خود می شود چرا که کار کردن ماشین ها با این قیمت دیگر سودی برای افراد ندارد. به عنوان مثال در سال 2018 Digiconomist، تخمین زده است که استخراج کنندگان میزان مصرف انرژی خود را در کمتر از 20 روز نصف کرده اند و از حدود 20 تراوات ساعت به 10 تراوات ساعت رسانده اند. و در ادامه با افزایش قیمت اتریوم در سال 2021 میزان مصرف انرژی مرتبط با ارز دیجیتال نیز افزایش یافته است. اتریوم در سال2021 سالانه بیش از 31 تراوات ساعت مصرف می کند که این بالاترین میزان مصرف در تمام دوران بوده است.

چرا ارز های دیجیتال برای محیط زیست مضر هستند؟

وقتی کاربران‌ ارز های دیجیتال را استخراج می کنند، برای دریافت پاداش تایید تراکنش ها از سیستم های کامپیوتری قدرتمند استفاده می کنند. آن ها برای این کار برق زیادی مصرف می کنند و از منابع انرژی تجدید ناپذیر مثل ذغال سنگ که یک سوخت فسیلی آلوده است استفاده می کنند.

نمونه ارز های دیجیتال برتر دوستدار محیط زیست

در ادامه این مقاله به پروژه های رمز نگاری شده ای که هدف آن ها کاهش اثرات زیست محیطی است و برای ساختن یک آینده کامل و بهتر تلاش می کنند می پردازیم.

استلارد(XLM)

شبکه استلارد در سال 2014 از فورک بلاک چین ریپل به وجود آمد و یکی از هدف آن پر کردن شکاف بین موسسات مالی سنتی و ارز های دیجیتال است. در واقع این شبکه به عنوان یک جایگزین جدی برای Pay pal است. به این منظور که برای استفاده از آن از موسسات و افراد هزینه ای دریافت نمی کند و سریع تر و آسان تر و همچنین مقرون به صرفه تر تراکنش ها انجام می شود. توکن این شبکه Lumens است و مبتنی بر بلاک چین است. از این شبکه می توانید دلار آمریکا، پزو، بیت کوین و تقریبا هر ارز سنتی یا رمز نگاری را مبادله کنید. پروتکل اجماع این شبکه باعث متمایز بودن آن در بین ارز های دیجیتال دوستدار محیط زیست شده است. در نتیجه چرخه احراز هویت بسیار سریع و کوتاه است و مصرف انرژی در آن تا حد قابل توجهی کاهش می یابد.

استلارد(XLM)

نانو (NANO)

یکی از سریع ترین ارز های دیجیتال دوستدار محیط زیست رایگان است که نسبت به ارز های دیجیتال دیگر به خصوص بیت کوین انرژی کمتری مصرف می کند و همچنین به ماینینگ متکی نیست؛ بنابراین مقیاس پذیر است. نانو از اواخر سال 2015 به وجود آمده و ردپای آلودگی محیط زیستی آن نسبتا کم است. نانو از فناوری شبکه بلاک استفاده می کند که در مصرف انرژی موثر است. شبکه بلاک فراتر از بلاک چین است تا یک زنجیره حساب برای هرکاربر در شبکه ایجاد کند.

ارز دیجیتال نانو

تزوس (XTZ)

آرتور و کتلین بریتمن (Arthur Breitman وkathleen Breitman) پس از انتشار وایت پیپر Tezos بلاک چین آن را توسعه دادند. چهار سال طول کشید تا شبکه اصلی راه اندازی شود. تزوس یکی از اولین بلاک چین های قرار داد هوشمند اثبات سهام است که در سال 2018 راه اندازی شده است. همچنین Tezos یک بلاک چین اثبات سهام مقیاس پذیر، ایمن و کار آمد بین ارز های دیجیتال دوستدار محیط زیست در مصرف انرژی آن ها است.

تزوس(XTZ)

<\div>

دیدگاهتان را بنویسید